cz |  
Víno pro zdraví
Víno a bobule

Tisková zpráva

Česká republika má první červené víno se zvýšeným obsahem

látek s příznivým účinkem na lidský organizmus

Dnes bylo oficiálně představeno první české červené víno Bona Dea se zvýšeným obsahem přírodního antioxidantu – resveratrolu. Množstvím resveratrolu 4 - 9 mg/l se Bona Dea zařadila mezi světovou špičku vín příznivě působících na náš organizmus. Bona Dea je římská bohyně řeckého původu uctívaná jako ochránkyně zdraví a plodnosti.

Do dnešního dne bylo publikováno několik stovek odborných prací o pití vína a jeho příznivém ochranném působení na buňky, tkáně, orgány a celý náš organizmus. Víno je také jedním z produktů, který obsahuje přírodní antioxidant resveratrol. Ten má příznivý účinek např. na aterosklerózu a kardiovaskulární choroby nebo prevenci nádorových onemocnění. Dále se uvádí jeho schopnost bránit stárnutí buněk a organizmu nebo zpomalovat proces degenerace mozku při některých neurologických onemocněních (např. Alzheimerova choroba). 

Resveratrol sehrává pozitivní roli i u cukrovky (Diabetes melitus 2. typu), jako prevence poškození jater, podporuje funkci imunitního systému a svými antivirálními a antibakteriálními účinky pozitivně ovlivňuje infekce zažívacího traktu nebo chřipky. Velmi významnou úlohu může sehrát i v oblasti reprodukčního zdraví žen i mužů. Z toho vyplývá, že příznivé účinky vína jsou stejně vhodné pro zdraví ženy i muže. Přední lékařští odborníci doporučují konzumaci vína u mužů maximálně 2 až 4 dcl, u žen 2 až 3 dcl každý den.

Látku resveratrol obsahuje ve zvýšeném množství pouze omezený počet vín. Obsah resveratrolu ve víně je závislý na klimatických podmínkách, lokalitě, odrůdě, ovlivňuje ho doba sklizně a technologie zpracování. Právě doba sklizně a technologie zpracování je know how, které používá firma ResVinia při výrobě prvního českého červeného vína se zvýšeným obsahem resveratrolu.

Víme, že víno obsahuje látky, které dokáží chránit náš organismus před mnohými civilizačními chorobami. Antioxidační účinek červeného vína je známý jako „francouzský paradox“. Pití 2 – 4 dcl červeného vína denně chrání před aterosklerózou, riziko koronární srdeční choroby klesá nejméně o 40 %,“ říká prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc., přední odborník na reprodukční zdraví, který je také zapojen do projektu Víno pro zdraví. 

vinoprozdravi.cz

Ve spolupráci s firmou ResVinia připravila  MVDr. Dana Odehnalová, MBA, lektorka VŠ BIBS dlouhodobě se zabývající strategickým marketingem českých vín, webové stránky www.vinoprozdravi.cz, určené všem konzumentům vína obsahující informace o příznivých účincích vína na lidský organizmus. Na přípravě stránek spolupracovala řada významných českých lékařů z různých medicínských oborů, např. kardiolog prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., onkolog prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., internista prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc., chirurg prof. MUDr. Ivan Čapov, CSc, gynekolog prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc., prof. MUDr. Jan Daneš, CSc. – přední odborník v diagnostice a prevenci rakoviny prsu a další. 

V České republice je povědomí mnoha lidí spojeno především s vynikajícími bílými víny. Ve vztahu k vínům červeným však stále ještě přetrvávají u našich konzumentů mýty o lepších zahraničních červených vínech, o čemž svědčí i výsledky marketingových průzkumů trhu. Dnes však i v České republice umíme vyrobit kvalitní červená vína, dokonce i s vyšším obsahem zdraví prospěšných látek, a právě na jejich podporu vznikl projekt Víno pro zdraví,“ říká Dana Odehnalová. 

Součástí webových stránek je i diskuzní fórum s předními odborníky a lékaři. Odpovědi na nejčastější otázky budou dostupné všem čtenářům.

Více informací na   s možností zapojení se do diskusního fóra s předními odborníky různých lékařských oborů na 

Francouzský paradox

Termínem „francouzský paradox“ je označována skutečnost, že přestože Francouzi konzumují velké množství nasycených tuků, trpí relativně nízkým výskytem akutních srdečních příhod. Je potřeba mít na paměti, že zároveň k jejich stravovacím návykům však patří i jídelníček bohatý na zeleninu a víno. Současně se uvádí, že resveratrol není rozpustný ve vodě. Víno je díky obsahu alkoholu vhodným médiem, a proto je v této podobě resveratrol snáze dostupný.

ResVinia, spol. s r.o.

Společnost ResVinia je česká firma rodinného typu. V roce 2009 ji založil ekonom a daňový poradce Ing. Libor Odehnal a sommelier Ing. Marek Babisz.  Firma se zabývá výrobou vlastních přívlastkových vín značky ResVinia a výrobou červených vín se zvýšeným obsahem resveratrolu Bona Dea. Dále spolupracuje s vybranými moravskými a českými vinaři a zaměřuje se na prodej vín v internetovém obchodě www.vinoabobule.cz/font>. Cílem firmy je spokojený konzument vína, který si může objednat víno různých vinařství za jejich sklepní cenu na jednom místě přes internetový obchod s dopravou po celé České republice. Firma pořádá řadu degustací vína, jak pro své zákazníky, tak pro firemní klientelu.

zpět


Resveratrol a zdravý životní styl

... více

Archiv aktualit
V "Diskuzním fóru" se můžete odborníka zeptat na to, co Vás ve vztahu ke svému zdraví zajímá. Odpovědi na nejčastější otázky budou dostupné k přečtení všem zájemcům.

připravujeme
Jak jste se o vinoprozdravi.cz dozvěděli?
  • Z článků v tištěných médií (34,19%)
  • Od lékaře (3,87%)
  • Z bannerové reklamy na internetu (2,58%)
  • Z textové reklamy na internetu (17,42%)
  • Od známého (11,61%)
  • Z jiného zdroje (30,32%)